209313 İleti 10667 Konu - Gönderen: 3189 Üye - Son Üye: delidivanecocuk

Logo2.png

Yeni Gönderilen Mesajlar
Mesajlarıma Gönderilen Cevaplar

Gönderen Konu: [TTR] The Turks: Realism Mod - Türkçe Yama  (Okunma sayısı 6437 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fragmagedon

• Seçici Kurul
  • *

• Ödüller TTW Mod Araştırmacısı 2010 - TTW Özel Ödülü TTW Zanaatkarı
    • Ödüller
[TTR] The Turks: Realism Mod - Türkçe Yama
« : 14 Mart 2011, 03:01:00 »

TuCot ve Karaasi'nin M2:TW 1.3 sürümü için yapmış olduğu Türkçe yamayı The Turks Realism moduna uyarlayarak birkaç düzenleme yaptım. Tüm Türkçe çeviriler Karaasi ve TuCot'a aittir. Asıl emek sahibi olan onlardır. Dolayısıyla teşekkürlerinizi bu arkadaşlarımıza iletiniz..
Yama %50 civarında Türkçeleştirme sağlamaktadır.Denenmiş olup hiçbir sorunla karşılaşılmamıştır.

Not:Yamanın bu moda uyarlanması için TuCot ve Karaasi'den izin alınmıştır, aynı zamanda mod sorumlusu Famiglia_ducale'den de onay alınarak konu açılmıştır.

İndirme Linki (Sadece 1MB)

TTR - Türkçe Yama

Kurulum;
1) Oyununuzun kurulu olduğu dizinden "Medieval II Total War>mods>The_Turks_Realism>data" klasörüne girin (oyunu direk yükleyenler "C:\Program Files\SEGA\Medieval II Total War\mods\The_Turks_Realism>data" yolunu izleyecekler) , buradaki text isimli klasörü kopyalayıp masaüstünüze yapıştırarak yedeğini almış olun..
2) İndirdiğiniz sıkıştırılmış dosyayı açın..
3) İçerisinden çıkan text klasörünü tekrar oyununuzun kurulu olduğu  "Medieval II Total War>mods>The_Turks_Realism>data" klasörü içerisine atın. Ve çıkan soruya evet diyerek tüm dosyaları kopyalayıp değiştirin..

(göstermek/gizlemek için tıklayın)

İyi oyunlar..
 ttw*
« Son Düzenleme: 21 Nisan 2012, 11:22:03 Gönderen: fragmagedon »

Çevrimdışı YavuzKanuni

• Katana Samurai
  • *

• Osmanlı Torunlarına Selam Olsun...
    • Ödüller
Ynt: [TTR] The Turks: Realism Mod - Türkçe Yama
« Yanıtla #1 : 05 Kasım 2011, 18:37:36 »
1.5 kingdoms da çalışır mı yama ?

Çevrimdışı CReSTo

• Seçici Kurul
  • *

• Ödüller TTW Mod Araştırmacısı Haftalık Ekran Görüntüsü Yarışması - Altın Madalya Haftalık Ekran Görüntüsü Yarışması - Özel Madalya 2011'in En İyi Mod Araştırmacısı 2011'in En Paylaşımcı Üyesi TTW Sözlük Yazarı Haftalık Tasarım Yarışması - Bronz Madalya
    • Ödüller
« Yanıtla #2 : 05 Kasım 2011, 18:47:23 »
Zaten mod 1.5 kingdoms için olduğuna göre yamada otomatik olarak 1.5 için oluyor. (:*

Çevrimdışı YavuzKanuni

• Katana Samurai
  • *

• Osmanlı Torunlarına Selam Olsun...
    • Ödüller
« Yanıtla #3 : 05 Kasım 2011, 18:57:24 »
İbrahim ben onu atladım ya  ckmk*

Çevrimdışı CReSTo

• Seçici Kurul
  • *

• Ödüller TTW Mod Araştırmacısı Haftalık Ekran Görüntüsü Yarışması - Altın Madalya Haftalık Ekran Görüntüsü Yarışması - Özel Madalya 2011'in En İyi Mod Araştırmacısı 2011'in En Paylaşımcı Üyesi TTW Sözlük Yazarı Haftalık Tasarım Yarışması - Bronz Madalya
    • Ödüller
« Yanıtla #4 : 05 Kasım 2011, 18:59:17 »
İbrahim ben onu atladım ya  ckmk*

Ne olacak,insanlık hali... srt*

Çevrimdışı beterbocek

• Forumdan Men Edildi
  • *

• Αλέξιος Α' Κομνηνός
    • Ödüller
« Yanıtla #5 : 04 Aralık 2011, 22:00:37 »
Link kurbağa olmuş haberiniz olsun.  pls*
Basileía tôn Rhōmaíōn

Çevrimdışı fragmagedon

• Seçici Kurul
  • *

• Ödüller
« Yanıtla #6 : 04 Aralık 2011, 22:40:15 »
Link kurbağa olmuş haberiniz olsun.  pls*

İndirme linki yenilendi  bdr*

Çevrimdışı beterbocek

• Forumdan Men Edildi
  • *

• Αλέξιος Α' Κομνηνός
    • Ödüller
« Yanıtla #7 : 05 Aralık 2011, 12:59:46 »
@fragmagedon

Eyvallah. Yalnız bir şey soracağım;

Ülkelerin, birimlerin, binaların bilgilerini gösteren sayfaların, savaş alanındaki alt yazıların, velhasıl oyundaki tüm metinlerin tamamının Türkçe'leştirilmesi çok mu zor? Bunu yapabilecek bir çalışma bu kadar zor mu ki her seferinde böyle yarım yamalak oluyor.

Yanlış anlamayın, hiç olmamasından iyidir, emeğinizi de takdir ediyorum. Fakat bu eksikliğe bir türlü mana veremiyorum. O bahsettiğim kısımlar Türkçe olmadıktan sonra oyun için Türkçe olmuş diyemeyiz ki. Yoksa ana menünün Türkçe olması veya "King" yerine "Kral" yazması falan benim için gereksiz. Hatta ikonlar veya oyun içi dinamikleri Türkçe olmasa bile asıl önemli olan kısım ülke bilgileri, bina ayrıntıları, birim özellikleri gibi uzun uzun yazan yazılar. Kısaları zaten biliyoruz ve okumuyoruz.

Sevgiler.
Basileía tôn Rhōmaíōn

Çevrimdışı fragmagedon

• Seçici Kurul
  • *

• Ödüller
« Yanıtla #8 : 05 Aralık 2011, 14:02:20 »
Çok haklısın, fakat atladığın bir detay var. Bu çeviriyi ben yapmadım. Tucot ve karaasi yapmıştı ben sadece TTR moduna uyarladım. Onun haricinde gerek E:TW yamasında gerek TW:S2 yamasında 1 sene de sürse, sözümüzü yutmuyoruz. Çok az kişiyle çalışıyoruz, buna rağmen E:TW çevirisi en kaliteli şekilde çıktı. TW:S2 çevirisi de geç olacak fakat sözünü verdiğimiz şekilde çıkacak.
Ayrıca M2:TW çevirisi için de forumda farklı bir takım çalışıyor. Bu yama bittikten sonra TTW modlarına da uyarlanacaktır, %100 ve anlamlı bir şekilde..

Çevrimdışı nedensiz1

• Kurucu Üye
  • Emektar Üye
  • *

• War, war never changes!
  • Ödüller TTW Sözlük Yazarı TTW Zanaatkarı TTW Teknisyeni
    • twcenter profilim
    • Ödüller
« Yanıtla #9 : 05 Aralık 2011, 14:30:56 »
@fragmagedon

Eyvallah. Yalnız bir şey soracağım;

Ülkelerin, birimlerin, binaların bilgilerini gösteren sayfaların, savaş alanındaki alt yazıların, velhasıl oyundaki tüm metinlerin tamamının Türkçe'leştirilmesi çok mu zor? Bunu yapabilecek bir çalışma bu kadar zor mu ki her seferinde böyle yarım yamalak oluyor.

Yanlış anlamayın, hiç olmamasından iyidir, emeğinizi de takdir ediyorum. Fakat bu eksikliğe bir türlü mana veremiyorum. O bahsettiğim kısımlar Türkçe olmadıktan sonra oyun için Türkçe olmuş diyemeyiz ki. Yoksa ana menünün Türkçe olması veya "King" yerine "Kral" yazması falan benim için gereksiz. Hatta ikonlar veya oyun içi dinamikleri Türkçe olmasa bile asıl önemli olan kısım ülke bilgileri, bina ayrıntıları, birim özellikleri gibi uzun uzun yazan yazılar. Kısaları zaten biliyoruz ve okumuyoruz.

Sevgiler.

Bunu yapmak mümkün, yapılıyorda. Ancak zahmetli ve çok büyük plan, program ve emek isteyen bir işlem.
O büyük yazılardan o kadar çok var ki... Her birini oyun bütünlüğünü bozmadan en güzel ve düzgün Türkçe ile çevirilmesi lazım. Her bir kelimenin, cümlenin birbirleriyle uyum içerisinde olması lazım. Forumda bunun için çalışan çeviri takımları var. Bu takımların üyeleri bu iş için gönüllü olarak, hiç bir kar amacı gütmeden bu işlere vakit ayırıyorlar

Bu foruma Ekim 2010'da üye olup o tarihten bu yana 105 mesaj atmış bir üye olarak (daha eskisi de var) zaten bunu da biliyorsundur.

Phantom141 ve Karamanbeyi'ne sonsuz teşekkürler.

Çevrimdışı beterbocek

• Forumdan Men Edildi
  • *

• Αλέξιος Α' Κομνηνός
    • Ödüller
« Yanıtla #10 : 05 Aralık 2011, 17:20:46 »
@nedensiz1

Medieval II: Total War ile ilgili bahsettiğim gibi bir çalışmanın varlığından haberdar değildim, gündeme getirdim ve öğrenmiş oldum.

Yani söylediğine göre böyle "tam bir çeviri" çalışması sürüyor, bunu mu anlamalıyım? O zaman süper bir haber bu. Peki bu tam çevirinin yaklaşık ne zaman biteceği de belli mi, veya aktif olarak şu an bu çalışma yürütülüyor mu?

Bu çalışmayı yapan özverili arkadaşları da tebrik etmek lazım, dediğin gibi kolay bir iş değil. Saçma sapan bir Türkçe ile çevrilecekse zaten hiç çevrilmesin. Ama ben bu forumdaki bazı arkadaşların kalemine ne kadar hakim olduğunu bildiğim için bu yönde bir korkum yok. Bir şey yapıyorlarsa en iyisini yapmak için mücadele veriyorlardır mutlaka.

Zaten ben bu sorumu "bu site üyelerine" mal ederek sormamıştım. 5-6 senelik bir oyun bu, çıktığından beri hala böyle bir Türkçe yama gelmemiş olması beni şaşırtan şey. Buradaki arkadaşların böyle bir çalışma içinde olduğunu duymak harika, buna ilişkin bir konu varsa, linkini de verirseniz ilgilenirim.

İngilizcem çok iyi olmasa da en azından konu başlığında arkadaşlarla fikir alışverişi yaparız.

Sevgilerimi fışkırtıyorum.
Basileía tôn Rhōmaíōn

Çevrimdışı fragmagedon

• Seçici Kurul
  • *

• Ödüller
« Yanıtla #11 : 05 Aralık 2011, 17:34:59 »
M2:TW çeviri çalışmasının temellerini atan nedensiz1'in kendisiydi zaten. Evet şu anda çalışma devam ediyor.

http://www.turktotalwar.com/index.php?board=186.0

Çevrimiçi Ahi Beyi

• İçerik Personeli
  • *

• Al eline o kılıcı!
  • Ödüller TTW Mod Araştırmacısı TTW Sözlük Yazarı
    • Ödüller
« Yanıtla #12 : 21 Şubat 2012, 15:16:53 »
Beyler türkçe yamaya  multiupload'tan ulaşamıyorum hiç açılmıyor site başka link verirmisiniz?? lgn* ceri*

Çevrimdışı fragmagedon

• Seçici Kurul
  • *

• Ödüller
« Yanıtla #13 : 22 Şubat 2012, 13:55:51 »
Türkçe yamanın indirme bağlantısı yenilendi.

Çevrimdışı famiglia_ducale

• Site Sahibi
  • Admin (Yönetim Konseyi)
  • *

• Ödüller 2010'un En İyi Modcusu TTW Profesörü TTW Zanaatkarı Haftalık Ekran Görüntüsü Yarışması - Özel Madalya Haftalık Tasarım Yarışması - Gümüş Madalya TTW Sözlük Yazarı
    • turktotalwar
    • Ödüller
« Yanıtla #14 : 22 Şubat 2012, 13:59:14 »
Teşekkürler frag, eline sağlık...