206734 İleti 10458 Konu - Gönderen: 2853 Üye - Son Üye: batu-han

Logo2.png

Yeni Gönderilen Mesajlar
Mesajlarıma Gönderilen Cevaplar

Gönderen Konu: [Araştırma] Turan Taktiği'nin İncelenmesi Ve Yapımı  (Okunma sayısı 2284 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi JESTER

• İçerik Personeli
  • *

• En korkulacak an zafer anıdır.
  • Ödüller TTW Sözlük Yazarı 2012'nin En İyi Gelişim Gösteren Üyesi
    • Ödüller
TURAN TAKTİĞİ

Genel Bakış

Türkler tarihte gerek kendilerinden büyük ordularla,gerekse küçük ordularla savaşmıştır.Asya,Anadolu,Afrika,Avrupa gibi birçok yerde söz sahibi olmuşlardır.Peki onları bu kadar mükemmel klan tarz neydi?Nasıl kendilerinden sayıca üstün orduları yeniyorlardı?

Hepsinde olmasa da Asya'da ve Avrupa'da Türkler savaşta kurtlardan öğrendikleri söylenilen hepimizin bildiği Turan Taktiği'ni kullanıyorlardı.Turan Taktiği'ne kurt kapanı,börü taktiği,hilal taktiği gibi isimler de veriliyordu.Bu taktiği çok iyi bir şekilde savaş alanına entegre etmişlerdir.Bunun yanında bu taktik tamamen yetenek,hız ve manevraya dayalıydı.Mohaç Meydan Muharebesi,Malazgirt Meydan Muharebesi,Avar-Bizans Savaşları,Türk-Çin Savaşları'nda kullanılan bu taktik nasıl oluyordu da karşı tarafı bu kadar mükemmel kılıyordu.Gelin hep birlikte kullanılan önemli silahlara bakarak inceleyelim.

Silahlar

Ok:Yay ve ok Türkler için meydanda vazgeçilmez bir aletti.Bunun yanında tasarımı ile birlikte hafifleşiyor ve çok daha ölümcül bir hale geliyordu.Türklerin kullandığı yaylar Avrupalıların kullandıklarından tasarım olarak çok daha farklıydı.Uç kısımlar kıvrımlı bir şekle sahipti diyebiliriz.Aşağıdaki örnekte gördüğümüz yay ile bire bir aynısını kullanıyordu.Asıl güç uç kısımlardan gelerek çok iyi bir gerilme sağlıyordu.Gerilmenin verdiği etkiyle birlikte bu ok diğer orduların kullandıklarından daha hızlı oluyordu.Yani düşmanın Avrupa savaşlarındaki kaçabilme şansı yüksekken Türklerle yapılan savaşta çok daha düşüktü.Çünkü sadece okun üzerinize geldiğini görebiliyordunuz.Bazı resmi araştırmalara göre yaydan çıkan okun hızı 300 kilometreyi bulabiliyordu.

Hilal Kılıcı:Göktürkler,Hunlar,Osmanlılar,Selçuklular gibi birçok Türk devletinde bu kılıç tipini kullanılıyordu.Çünkü oldukça hafifti ve işlevi daha büyüktü.Avrupalıların kullandığı ağır kılıçlar hareketi kısıtlarken bu hilal kılıcı tek elle kullanıldığından dolayı çok rahat bir hareket alanı sağlıyordu.Bunun yanında ince kılıç gibi Avrupa tarzı silahlar batırmak için yapılırken,hilal kılıcının tasarımı kesmeye elverişliydi.Avrupa kılıçlarında batırmak için elinizi germeniz gerekiyordu.Buda vücudunuzun ön kısmını yara almaya açık hale getiriyordu.Ayrıca bazı kılıçların ortasında kanca tarzı bir çukur duruyordu.Bu kanca düşman kılıcını kendi kılıcına takarak onun saldırılarını kesecek şekilde tasarlanmıştı.Bunun yanında bu hilal kılıcı at üstünde savaşırken asıl amacını gösteriyordu.İlk bölümde de dediğim gibi Turan Taktiği hıza dayalıydı.Yani at üstünde mümkün olduğunca çok adamı etkisiz hale getirmeniz gerekiyordu.Bunun için de düşmana kılıcı batırmaktan çok kesmek gerekiyordu.

Yapılışı

Turan Taktiği'ne kullanılan iki önemli savaş silahını inceledik.Şimdi de asıl bölüm olan uygulama kısmına geçelim.Bu taktiğin birçok uygulanış şekli vardır.Fakat ben size en basit olanını anlatacağım.

Bozkır savaş şeklini bilmeyenlere düzensiz ve telaşlı bir şekilde görünme Türk ordularının savaş alanındaki en büyük avantajlarından biriydi.Bu savaş tarzının iki önemli şekli vardı.Bunlar sahte ricat ve pusuydu.Yani ordu kaçıyormuş gibi görünerek istenilen bölgeye gelen düşman pusuya düşürüyordu.Şimdi size bunları adım adım anlatacağım:

1-Ordu temel olarak sağ kanat,sol kanat ve merkez kuvvetler olmak üzere üçe ayrılırdı.Bununla birlikte kanatlardaki birlikler atlı olup merkeze en seçme kuvvetler dahil edilirdi.Ayrıca sağ ve sol kanat merkez kuvvetle arayı fazla açmayacak şekilde mesafe koyardı.

2-Merkezdeki kuvvetler düşmanın merkezine saldırarak hızlı bir vur kaç yapar.Sonra sağ ve sol kanatlar ordunun bölünmemesi için Türk ordusunun merkezine kaymasını sağlar.

3-Düşman ordusu merkez ortasına kaydıktan sonra sağ ve sol kanatlardaki düşmanın boş kalan kanatlarını doldurarak karşı tarafın ordusunu arkadan sarar.Az öne kaçıyor numarası yapan merkezdeki Türk ordusu da hızlı bir geri dönüş yaparak düşmanı çember içine alır.Böylece içeride eriyen düşman yok olur ve Türkler zafer kazanır.

Kapanış

Çok yaratıcı bir şekilde savaş alanında kendini gösteren Türk milleti işte bu taktikle kitle imha savaşını yapan kendilerinden büyük Avrupa ordularını imha edebiliyorlardı.Tarihi kaynakları incelediğimizde Jül Sezar'ın Asyalı göçebe kavimlerden öğrendiği bu taktiği uygulamaya çalıştığını görüyoruz.Bu bilgi kesinlik kazanmamakla birlikte başarıya ulaşılamadığı sanılıyor.Çünkü Roma ordusunda ata ve okçuluğa verilen önemin az olması onların en büyük dezavantajı oluyordu.Bununla birlikte çok hızlı bir manevra kabiliyeti gerekiyordu ve bu da o zamanlar sadece atlı birliklerle sağlanabiliyordu.İşte Türkü meydanda üstün kılan şey buydu.

Türklerle savaşan Ho-Tsun adında bir Çinli ise Türklerle ilgili aşağıdaki satırları yazmış ve efendisine göndermiştir.İşte Türklerin ne kadar savaşçı bir millet olduğunu bu satırlardan da anlayabiliriz.

"Kafesinden kaçmış birer kartal gibi hiç yorulmamış aç kurtlar ve amansız bir Sayan dağı fırtınası gibi geldiler üstümüze prensim.Ve son askeriniz de orada can verdiğinde ve son bayrak da düştüğünde toprağa,onlar hiç arkalarına bakmadan,sanki hiç savaşmadan atlarını sürdüler içimize.prensim soruyorsunuz 'Nasıl durdurabiliriz' diye...Onlar(Türkler) efendim...Durdurulamazlar..."

(göstermek/gizlemek için tıklayın)
« Son Düzenleme: 02 Eylül 2012, 17:14:39 Gönderen: JESTER »

Çevrimiçi Mithridates

• Bölüm Sorumlusu
  • *

• στρατηγός
  • Ödüller 2012'nin En İyi Tarih Araştırmacısı TTW Tarih Araştırmacısı 2011'in En İyi Tarih Araştırmacısı TTW Sözlük Yazarı TTW Mod Araştırmacısı
    • Kişisel web blogum...
    • Ödüller
Ynt: Turan Taktiği Nasıl Yapılır?
« Yanıtla #1 : 26 Mayıs 2012, 22:51:49 »
Konunu isteğin üzerine "Tarih Genel" kategorisine taşıdım JESTER. 
Kolay gelsin...(:*
Kadim Roma Araştırması...
Doğu Roma(Bizans) Araştırması...

Özel mesaj alımını uzun bir süre önce kapattım, önemli bir durum olduğunda e-posta yollarsanız bana ulaşabilmiş olursunuz.

Çevrimdışı Farisi

• Naginata Samurai
  • *

• Meine Ehre Heisst Treue!
    • Ödüller
« Yanıtla #2 : 26 Mayıs 2012, 23:13:44 »
Resim lazım .
Dünyada gurur duyabilecek hiçbir şeyi olmayan her zavallı aptal, son çare olarak ait olduğu ülkesi ile gurur duyar.

Arthur Schopenhauer

@Emre__Tas

Çevrimdışı Dayı

• Emektar Üye
  • *

• GÖKTÜRKLER!!! TTW'de HRE'yi dayıya sorun derler :D
    • Ödüller
« Yanıtla #3 : 27 Mayıs 2012, 00:06:02 »
Ayrıca 30 ağustostaki Başkomutanlık meydan savaşında da kullanılan '' kurt kapanı '' taktiği '' turan taktiğinden alınmıştır.
Yer gök hiç bir şey yokken dünya uçsuz bucaksız sulardan ibaretti. Tanrı Ülgen bu uçsuz bucaksız dünyada durmadan uçuyordu.
Tanrı Ülgen yere bakarak : " Yaratılsın yer!" Göğe bakarak "Yaratılsın Gök!" Bu buyruklar verilince yer ve gök yaratılmış.
Dünya altı günde yaratılmıştı, yedinci günde ise Tanrı Ülgen uyumuş kalmıştı. Uyandığında neler yarattım diye baktı: Ayla güneşten başka fazladan dokuz dünya birer cehennem ile bir de yer yaratmıştı.

Çevrimdışı Farisi

• Naginata Samurai
  • *

• Meine Ehre Heisst Treue!
    • Ödüller
« Yanıtla #4 : 27 Mayıs 2012, 01:44:47 »
Ben Hannibal'dan alıntı yapıldığını biliyordum  hhm*
Dünyada gurur duyabilecek hiçbir şeyi olmayan her zavallı aptal, son çare olarak ait olduğu ülkesi ile gurur duyar.

Arthur Schopenhauer

@Emre__Tas

Çevrimiçi JESTER

• İçerik Personeli
  • *

• Ödüller
« Yanıtla #5 : 27 Mayıs 2012, 06:52:24 »
Arkadaşlar araştırmayı yeniden yazacağım.O yüzden resim ya da diğer öğelerin olmaması normaldir.
« Son Düzenleme: 27 Mayıs 2012, 10:44:38 Gönderen: JESTER »

Çevrimiçi JESTER

• İçerik Personeli
  • *

• Ödüller
Ynt: Turan Taktiği Tarihi Ve Yapımı
« Yanıtla #6 : 27 Mayıs 2012, 15:43:13 »
Yazı yeniden derlenmiştir.Bilginize...

Çevrimiçi Mithridates

• Bölüm Sorumlusu
  • *

• στρατηγός
  • Ödüller 2012'nin En İyi Tarih Araştırmacısı TTW Tarih Araştırmacısı 2011'in En İyi Tarih Araştırmacısı TTW Sözlük Yazarı TTW Mod Araştırmacısı
    • Kişisel web blogum...
    • Ödüller
Ynt: Turan Taktiği'nin İncelenmesi Ve Yapımı
« Yanıtla #7 : 27 Mayıs 2012, 15:52:50 »
Teşekkürler JESTER, yine çok güzel olmuş. Bizim siteye yakışır bir paylaşım.

Fakat Caesar'ın turan taktiği ile alakası olduğunu sanmıyorum. Göçebe kavimlerle hiç etkileşime girmeyen, doğu topraklarında en fazla Mısır'a kadar gitmiş, sıradan bir Romalıydı. Gerek Caesar'ın kendi kitaplarını(De Bello Gallico, De Bello Civili) gerekse çağının ve günümüz yazarlarının Caesar hakkında yazdıkları kitaplardan çok fazlaca okumuş olsam bile bu dediğin ile hiç karşılaşmadım.

Caesar'ın bildiğimiz turan taktiğine benzer bir taktiği var ama o da Caesar'ı başarıya götüren, işe yaramış bir taktik. Savaş alanından uzak bir köşede ağaçların kamufle ettiği bir yerden atlılarını dolaştırıp düşmanın arkasına geçirip, piyadeler ile göğüs göğüse çarpışan düşmanı atlılar ile arkadan vurup dağıtmaya yönelik bir taktik. Zaten bu taktik ile kendi ordusundan on binlerce fazla olan Galya kabilelerini ve ayağını yere vursa asker toplayacak olan Pompey'i bitirmişti.

Yani Caesar'ın turan taktiğini bildiğini sanmıyorum. Marcus Crassus ile bir ihtimal desek... Yok yine ihtimal verdiğim birşey değil. Zaten hiçbir kaynakta da bununla ilgili birşey yok.
Kadim Roma Araştırması...
Doğu Roma(Bizans) Araştırması...

Özel mesaj alımını uzun bir süre önce kapattım, önemli bir durum olduğunda e-posta yollarsanız bana ulaşabilmiş olursunuz.

Çevrimiçi JESTER

• İçerik Personeli
  • *

• Ödüller
Ynt: Turan Taktiği'nin İncelenmesi Ve Yapımı
« Yanıtla #8 : 27 Mayıs 2012, 15:55:59 »
Bir saniye ben bu olay kesinlik kazanmamıştır diye ekleyecektim.Unutmuşum.Dalgınlığıma gelmiş.Pardon...Bu arada okuduğun için teşekkür ederim.Ayrıca haritalar yeterince açıklayıcı mı?Bir sorun yok yani değil mi?