209324 İleti 10667 Konu - Gönderen: 3189 Üye - Son Üye: delidivanecocuk

Logo2.png

Yeni Gönderilen Mesajlar
Mesajlarıma Gönderilen Cevaplar

Gönderen Konu: Papa Atilla'ya ne dedi?  (Okunma sayısı 3190 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimiçi Tegin Noyan

• Kurucu Üye
  • Emektar Üye
  • *

• Nimueh My Lover
  • Ödüller TTW Profesörü TTW Mod Araştırmacısı
    • Ödüller
Papa Atilla'ya ne dedi?
« : 14 Mart 2012, 23:10:47 »
Bu sorunun cevabını bilen var mı???
''Cesarete karşı hayranlık duymak, bağlı olmayı yüz kızartıcı saymak bizim geleneğimizdir. Atalarımızdan toprakla devraldığımız vatanımızı feda edemeyiz.''

Aşk Bir Yörüğün Hayata İtirazıdır.Susarsa Çatışma,Konuşursa Savaş,Yazarsa Destan,Severse Devrim Olur.Tut Ki Ben Bir YÖRÜĞÜM!!!

Çevrimdışı siyah inci10

• Yari Ashigaru
  • *

• Ödüller
Ynt: Papa Atilla'ya ne dedi?
« Yanıtla #1 : 14 Mart 2012, 23:29:01 »
Muhabbet Çeviri?

Çevrimiçi Mithridates

• Bölüm Sorumlusu
  • *

• στρατηγός
  • Ödüller 2012'nin En İyi Tarih Araştırmacısı TTW Tarih Araştırmacısı 2011'in En İyi Tarih Araştırmacısı TTW Sözlük Yazarı TTW Mod Araştırmacısı
    • Kişisel web blogum...
    • Ödüller
« Yanıtla #2 : 15 Mart 2012, 02:17:32 »
Bunu bilmiyoruz...

Yani bu konuşma özel gerçekleşti, herhangi bir tarihçinin kayıt tutması gibi bir durum olmadı. Papa I.Leo'nun Attila'nın önünde eğilmesi felan tamamen yalan, uydurulmuş birşey. Tarihi bir gerçekçiliği yok.

Ne konuştukları hakkında ki rivayetlere gelirsek;

1-Papa'nın Attila'ya; İtalya yarımadasının onun emrinde olduğunu bildirmesi, ama İtalya'nın o dönemde büyük bir veba salgını yüzünden kırılıp, yok olması. Bu yüzden istilanın ona vereceği zararları bildirerek, Batı Roma'yı kurtarması...
2-Attila'nın Hristiyan olması şartı ile Roma tahtına geçirilmesi.

Tabi bu söylediklerim sadece rivayet. O konuşmada ne olduğunu kimse bilmemekte.
Kadim Roma Araştırması...
Doğu Roma(Bizans) Araştırması...

Özel mesaj alımını uzun bir süre önce kapattım, önemli bir durum olduğunda e-posta yollarsanız bana ulaşabilmiş olursunuz.

Çevrimiçi Farisi

• Naginata Samurai
  • *

• Est Sularus Oth Mithas!
    • Ödüller
« Yanıtla #3 : 09 Mayıs 2012, 19:56:38 »
Romayı talan etmemesini istemiştir tahminimce.
Dünyada gurur duyabilecek hiçbir şeyi olmayan her zavallı aptal, son çare olarak ait olduğu ülkesi ile gurur duyar.

Arthur Schopenhauer

Çevrimdışı isvahsam

• TW:S2 Çeviri Takımı Lideri
  • TW:S2 Türkçe Çeviri Takımı
  • *

• uçan erişte
  • Ödüller 2011 - TTW Özel Ödülü
    • uçan erişte
    • Ödüller
« Yanıtla #4 : 10 Mayıs 2012, 01:46:46 »
"Bak beyim, sana iki çift lafım var. Koskoca adamsın; paran var, pulun var, herşeyin var. Binlerce kişi çalışıyor emrinde.
Yakışır mı sana ekmekle oynamak? Yakışır mı bunca günahsızı, çoluğu çocuğu karda kışta sokağa atmak, aç bırakmak?
Ama nasıl yakışmaz. Sen değil misin öz kızına bile acımayan, bir damlacık saaddeti çok gören? Anlamıyor musun beyim, bu çocuklar birbirini seviyor.
Ama ben boşuna konuşuyorum. Sevgiyi tanımayan adama sevgiyi anlatmaya çalışıyorum. Hıh.
Sen büyük patron, milyarder, para babası, fabrikalar sahibi Attila bey. Sen mi büyüksün? Hayır, ben büyüğüm, ben, Papa Leo!
Sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç! Gözümde pul kadar bile değerin yok. Ama şunu iyi bil; ne oğluma ne de gelinime hiç birşey yapamayacaksın.
Yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi. Çünkü biz birbirimize parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız.
Bizler birbirimizi seviyoruz. Biz bir aileyiz. Biz güzel bir aileyiz. Bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun?
Dokunma artık aileme. Dokunma çocuklarıma. Dokunma oğluma. Dokunma gelinime.
Eğer onların kılına zarar gelirse ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemis olan ben, Papa Leo, hiç düşünmeden çeker vururum seni.
Anlıyor musun? Vururum ve dönüp arkama bakmam bile!
"

demiş olabilir. :P
(göstermek/gizlemek için tıklayın)

Çevrimdışı famiglia_ducale

• Site Sahibi
  • Admin (Yönetim Konseyi)
  • *

• Ödüller 2010'un En İyi Modcusu TTW Profesörü TTW Zanaatkarı Haftalık Ekran Görüntüsü Yarışması - Özel Madalya Haftalık Tasarım Yarışması - Gümüş Madalya TTW Sözlük Yazarı
    • turktotalwar
    • Ödüller
« Yanıtla #5 : 10 Mayıs 2012, 01:56:44 »
Birileri yakın zamanda "Bizim Aile" izleyip "Yaşar Usta" ile fazla zaman geçirmiş anlaşılan...  ppcr*

Çevrimdışı Taktir12

• Nodachi Samurai
  • *

• Yemek - Skyrim - Uyku
    • Ödüller
« Yanıtla #6 : 10 Mayıs 2012, 07:46:22 »
ben konuya çok uzağım bu konun tarihini ve olayları nerden öğrenebilirim :D
''Forth! Down fear of darkness! Arise! Arise, Riders of Théoden! Spears shall be shaken, shields shall be splintered! A sword day... a red day... and the sun rises! Ride now... Ride now... Ride! Ride for ruin and the world's ending! Death!".   Théoden Thengelsson

Çevrimdışı Tsarina

• Katana Ashigaru
  • *

• Fikirler Kurşun Geçirmez
    • Ödüller
« Yanıtla #7 : 19 Aralık 2012, 16:42:24 »
Attila ve Papa arasındaki diyaloğu bilmemiz mümkün değildir. Lakin Romayı neden fethetmediğini anlayabiliriz.
1.Göçebe kavimlerin Türkler,Moğollar vesaire,ordularında en önemli şey attır.Göçebe kavimlerin en büyük silahı ve aracı attır. Hunlar gibi bir göçebe kavmin en az 3.000.000 atı olması mütehattimdir.Lakin Avrupa kıtasının en büyük otlağı olana Macar ovalarında bile bu kadar at beslenemez.Buna karşın,büyük bozkırlarda ve Asya ovalarında atlar beslenebilir.

Ayrıca göçebe kavimler yerleşik hayata geçmez istemez. Mete'nin başına gelenleri herkes biliyor Çin'de.Asimile olmak istemiyor. Bu yüzden papayı yıllık 600 kilo altın vergiye bağlıyor. İstediği şey paradır toprak değil.Mülk şuuru daha yeni oluşmaya başlamış.

Böyle sebeplerde mütevellitir,Romayı almamıştır.

Toute theorie est seche, et l'arbre precieux de la vie est fleuri

Johann Wolfgang von Goethe

Çevrimdışı oğuzhan_

• Katana Cavalry
  • *

• Ödüller
« Yanıtla #8 : 19 Aralık 2012, 20:45:31 »
 Çin'de Mete'nin başına ne gelmiş?

Ve 3.000.000 da epey abartılı en fazla 100.000 Hun askeri vardır. Her biri taş çatlasın 4 ata sahip olsa en fazla 400.000 ki bu bile fazla kalır. O dönemlerin askeri rakamlarının sallama olduğunu düşünüyorum. Ve Roma'yı alması illaki Roma'da kalması anlamına gelmez burda mesele buraya kadar gelip neden şehri almaktan vazgeçtiği bunda da muhtemelen Papa ile görüşme etkili olmuştur.

Çevrimdışı Tsarina

• Katana Ashigaru
  • *

• Ödüller
« Yanıtla #9 : 19 Aralık 2012, 20:48:24 »
Oraya kadar gelmiş adam papa'nın sözüyle oradan dönmez. Türkler'de mülk bilinci yoktur.Göçebe bir kavimdir. 300.000 Hun askeri olsa diyelim ve her birinin 4 atı olsa 1.200.000 eder. Bu atların beslenmesi var,bakımı var at denilen hayvan kolay bakılamaz.Ayrıca bazı Türk boylarının Çin kültürü yüzünden asimile oldukları bilinmekte.

Attila toprak istemiyor. İstediği şey altın.

Çevrimdışı oğuzhan_

• Katana Cavalry
  • *

• Ödüller
« Yanıtla #10 : 19 Aralık 2012, 20:53:08 »
 Çin'de çok kavim asimile oldu ama Mete'nin başına ne gelmiş? Onun kadar başarılı göçebe lideri bir Cengiz Han vardır herhalde...

300.000 Hun olsaydı ne Roma'sı kalırdı ne Avrupa'sı. Hunların sayıları az olduğundan tutunamadılar orada. Ordunun  üç de biri Hun'du. Attila Romayı alsa yağmalasa sonra da vergiye bağlasa daha iyi para kazanmaz mıydı? Zaten aynı yıl öldü adamcağız belki başka tasarıları vardı.

Çevrimdışı Tsarina

• Katana Ashigaru
  • *

• Ödüller
« Yanıtla #11 : 19 Aralık 2012, 20:57:25 »
Tabi tek neden bu değil. Biliyorsunuz vebada var. Katolon Savaşından sonra Attila amacına ulaştı zaten.Üstünlüğünü kanıtladı.Göçebe kavimlerde mülk şuuru yoktur. Yani Attila bunları kavrayabilecek biri değil.Okuma yazma bildiği bile şüpheli.

Çevrimdışı oğuzhan_

• Katana Cavalry
  • *

• Ödüller
« Yanıtla #12 : 19 Aralık 2012, 21:08:39 »
 Roma'da bir süre rehindi ve Latince bilirdi. Muhtemelen biliyordur. Attila'nın amacı kavmini güçlü kılmak ve dünyaya hakimiyet sağlamaktı. Bunu kısa sürede yapmanın tek yolu vassal olarak diğer devletleri idare altında tutmak.

Çevrimdışı Tsarina

• Katana Ashigaru
  • *

• Ödüller
« Yanıtla #13 : 19 Aralık 2012, 21:10:43 »
İkimizinde dediği aynı yola çıkıyor.Romayı almak istemedi. Attila üzerine hiç çalışmadım,derinlemesine bilmiyorum lakin Roux'un sunduğu argümanlar ve Ajam'ın anekdotları gayet kuvvetli. Bence okuyunuz...

Çevrimdışı oğuzhan_

• Katana Cavalry
  • *

• Ödüller
« Yanıtla #14 : 19 Aralık 2012, 21:30:08 »
 Attila hakkında çok araştırma yaptım ve şu sonuca ulaştım: her kez aynı kaynakları keyfine göre yorumlamış. Kendisi hakkında bilinen çok az malesef. Yarısından fazlası da uydurma. Attila hem fatih hem yağmacıydı. Çünkü en güçlü orduların karşısına çıkmadan hiç çekinmemiştir.